20.5 C
Joniškis
2024 / 04 / 28

Tyrimas: 6 iš 10 gyventojų maitinasi nesveikai

Ar jau skaitėte?

maistas-saldytuve6 iš 10 lietuvių mano per mažai judantys ir valgantys nesveikai, ir tokiu gyvenimo būdu dauguma yra nepatenkinti. Keisti mitybos įpročius, būti fiziškai aktyvesniais ir atsisakyti žalingų įpročių norėtų kas antras, rodo „Eurovaistinės“ inicijuota reprezentatyvi „Spinter tyrimų“ apklausa.

- Reklama -

60 proc. gyventojų įsitikinę — jie maitinasi nesveikai. O 52 proc. apklaustųjų pripažino per mažai judantys. Netinkamai besimaitinantys dažniausiai nurodė vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrai, o fizinio aktyvumo labiausiai trūksta vyresnėms nei 36 m. moterims.

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos instituto direktorius prof. Rimantas Stukas teigia, kad gyventojų mitybos ir fizinio aktyvumo įpročiai nekinta jau kelerius metus. Anot jo, šis tyrimas dar kartą patvirtino, kad didesnė dalis visuomenės propaguoja nesveiką gyvenimo būdą.

„Žmonių sveikatos raštingumas nėra žemas. Žmonės supranta, kad jų mitybos įpročiai yra netinkami, kad jų fizinis aktyvumas per mažas. Tai yra gerai. Kur aš įžvelgiu problemą, kad žmonės visa tai supranta, jie norėtų keisti įpročius, bet jų vis tiek nekeičia“, — teigia prof. R. Stukas.

Daugiau judėti gyventojams lengviau nei sveikiau valgyti. Kad jie maitinasi tinkamai, mano tik maždaug kas penktas apklaustasis (23 proc.). Sveika mityba dažniausiai gali pasigirti jaunos ir vidutinio amžiaus moterys. Savo fiziniu aktyvumu patenkinti 38 proc. apklaustųjų. Fiziškai aktyviausi — jauni, iki 35 m. vyrai.

Likusiems gyventojams sunku pasakyti, ar jų mitybos įpročiai tinkami, o fizinis aktyvumas — pakankamas.

- Reklama -

Trūksta motyvacijos keisti įpročius

PrintNe visi gyventojai, manantys, kad jų gyvenimo būdas netinkamas, norėtų jį keisti. Maitintis sveikiau, daugiau judėti ir atsisakyti žalingų įpročių norėtų kas antras — 49 proc. apklaustųjų. Trečdalis respondentų (33 proc.) savo gyvenimo būdu patenkinti.

Vienos iš Lietuvos vaistinių tinklo inicijuotas tyrimas parodė, kad gyventi sveikiau labiausiai norėtų tie, kurie jau dabar pakankamai sveikai maitinasi ir daug juda. 65 proc. gyventojų, manančių, kad jų mitybos įpročiai geri, ir 53 proc. manančiųjų, kad jie pakankamai judrūs, norėtų gyventi dar sveikiau.

Pasak Visuomenės sveikatos instituto vadovo prof. R. Stuko, žinių apie sveiką gyvenimo būdą gyventojai turi pakankamai, tačiau to neužtenka, kad jie gyventų sveikiau.

„Niekas neprivers žmogaus sveikai maitintis, jeigu jis pats nenorės. O kad jis norėtų keisti įpročius, jam turi būti sukuriama motyvacija būti sveikam. Rasti tą motyvaciją žmogui turi padėti specialistas, akivaizdžiai parodydamas, kas yra blogai jo organizmui ir sveikatai, jeigu jis nesveikai maitinasi ir per mažai juda. O tiems, kurie iš tikrųjų gyvena sveikai, galėtų būti kokios nors paskatinamosios priemonės. Nes vien žinių ir kalbų apie sveiką gyvenseną neužtenka“, — sako prof. R. Stukas.

Profesorius atkreipia dėmesį, kad netinkamos gyvensenos sukeltos lėtinės ligos nepasireiškia kaip gripas, kuris iškart paguldo į lovą. Netinkamai maitindamasis ir per mažai judėdamas, žmogus gali jaustis visai gerai, tačiau daroma žala organizmui gali baigtis liūdnai – infarktu ar insultu. Pasak Visuomenės sveikatos eksperto, netinkamos gyvensenos sukeliamų lėtinių ligų vystymąsi galima sustabdyti, laiku pakeitus mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius bei reguliariai tikrinantis sveikatą.

Bendrovės valdybos pirmininkė Ingrida Damulienė teigia, kad tyrimu pirmiausia siekta pamatyti, kaip gyventojai vertina savo gyvenimo būdą, turintį įtakos jų sveikatai ir gerai savijautai.

„Kas mėnesį sulaukiame 1,5 mln. apsilankiusių klientų ir matome, kad vaistinėje dažniausiai jie ieško jau atsiradusių sveikatos problemų sprendimo. Kasdien patariame klientams, kaip pasirūpinti gera savijauta, todėl mums svarbu pamatyti bendrą vaizdą, kaip jaučiasi Lietuvos gyventojai, koks jų gyvenimo būdas ir ko jiems trūksta, kad jaustųsi geriau ir būtų sveikesni“, — teigia I. Damulienė.

Farmacijos produkcijos plantintojo inicijuotą gyventojų apklausą „Spinter tyrimai“ vykdė 2015 m. rudenį. Apklausti 1005 Lietuvos gyventojai.

Jurgita Gižaitė-Tulabienė
Projektų vadovė
BVRG Burson – Marsteller

TOP naujienos

Lietuvos bankas pradėjo blokuoti internetu nelegaliai teikiamas finansines paslaugas

Lietuvos banko nurodymu interneto svetainė www.globalfxm.com (AllProTech Oᅵ), nelegaliai siūliusi ir teikusi investicines paslaugas, lankytojams jau nepasiekiama. Iki metų pabaigos siekiama blokuoti apie 70...

Populiarėja Pietų pusrutulyje atrastas kavos ruošimo būdas

Lietuvoje vienas gyventojas per metus vidutiniškai išgeria 4 kilogramus kavos. Tarptautinės kavos organizacijos (angl. International Coffee Organization (ICO) duomenimis, meile kavai lenkiame Latviją (3...

Apklausa atskleidė skirtingus kartų požiūrius į pinigus

Skirtingos kartos turi skirtingą pasaulėžiūrą ir vertybes. Kasmetinė specializuoto paskolų banko „Bigbank“ užsakymu tyrimų bendrovės „Vilmorus“ atlikta reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa atskleidė, kad „kūdikio...

ESO pradeda išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkimą

Rengdamasi išmaniosios apskaitos diegimui Lietuvoje, ESO pradeda tam reikalingos infrastruktūros viešųjų pirkimų procedūras - tiekėjai turės ne tik pasirūpinti daugiau nei 1,6 mln. išmaniųjų...

Kokios europietiškos prekės Lietuvoje populiariausios?

Gegužės 9-ąją senojo žemyno šalys nuo praėjusio amžiaus vidurio mini Europos dieną. 2004-aisiais įstojus į Europos Sąjungą ji įgavo dar didesnę reikšmę ir Lietuvai – nuo tada europietiškos prekės daug lengviau pasiekia mūsų šalies...

O. Lapinas: Sėkmingi žmonės dažniausiai turi atsarginį planą

Nors metus pradedame entuziastingai nusiteikę įgyvendinti naujai išsikeltus tikslus – pradėti sportuoti, daugiau keliauti, išmokti fotografuoti, suremontuoti butą, – dažnai tikslai taip ir lieka tik planais. Tai susiję ne tik su valia, bet ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS