12.2 C
Joniškis
2024 / 04 / 27

Net ir nereceptiniai vaistai gali sukelti problemų vairuojant

Ar jau skaitėte?

vaistai-piliulesArtėjant lapkričio 20 d., kuomet minima Pasaulinė žuvusiems eismo įvykiuose atminti diena, sveikatos specialistai perspėja, jog skaudžių nelaimių kelyje priežastimi gali tapti ir neatsakingas vaistų vartojimas. Net kai kurie nereceptiniai vaistiniai preparatai gali sukelti mieguistumą, išsekimo pojūtį ar sumažinti koncentraciją.

- Reklama -

Svarbiausia – žinoti, kaip vaistai veikia

Pasak mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Žydrūnės Muzikevičiūtės, didžiausia vaistus vartojančių vairuotojų klaida – sėsti už vairo neperskaičius informacinio vaistų lapelio ar nepasikonsultavus su vaistininku.

„Pacientai vaistinėje neretai pasidomi, ar jų vartojami vaistai neturės įtakos darbui, kitai aktyviai fizinei ar protinei veiklai. Tačiau vairavimo klausimas pirkėjams toli gražu nėra svarbiausias. Jei nepasikonsultavote su vaistininku, tuomet būtinai perskaitykite informacinį lapelį – jame tikrai bus nurodyta, jei vartojant šį preparatą nerekomenduojama sėsti už vairo“, – sako Ž. Muzikevičiūtė.

Pasak vaistininkės, visi vaistai veikia skirtingai, ir kiekvienas organizmas į juos reaguoja vis kitaip: „Kai kuriais atvejais vaistai gali sukelti tokią būseną, lyg vairuotumėte nemiegoję ar vartoję alkoholį“.

Kita vaistų pusė

- Reklama -

Net ir kai kurie nereceptiniai vaistiniai preparatai gali sukelti mieguistumą, nuovargį, išsekimo pojūtį ar net haliucinacijas. Taip pat yra tokių vaistų, kurie mažina koncentraciją ir lėtina judesius, sukelia mirgėjimą akyse. Ypač didelį pavojų vairuojant kelia nervų sistemą veikiančių vaistų grupei priklausantys preparatai.

„Įvairūs psichotropiniai preparatai, sisteminio poveikio anestetikai, naudojami narkozei atlikti, narkotiniai analgetikai, palengvinantys vidutinį ir sunkų skausmą, psicholeptikai, dar kitaip žinomi kaip raminamieji ir migdomieji, slopina centrinės nervų sistemos sužadinimą. Panašiai veikia ir antidepresantai, slopinantys depresijos simptomus, šalinantys nerimą, skirti valgymo sutrikimams gydyti ar lėtiniam bei neuropatiniam skausmui mažinti. Būtent visų šių grupių preparatai – pavojingiausias vairuotojų priešas“, – probleminių preparatų grupes vardina specialistė.

Anot „Camelia“ vaistininkės, dėmesį į vaistų poveikį vairavimui dera atkreipti net ir gydantis peršalimą ar alergiją: „Vaistai, palengvinantys peršalimo simptomus, dažnai gali pradėti migdyti. Preparatai, kurie mažina cukraus kraują kiekyje, gali jį pernelyg sumažinti, o kraujospūdį mažinantys vaistai – sukelti galvos svaigimą. Net ir kai kurie vaistai nuo alergijos turi panašų šalutinį poveikį“.

Nepamirškite įvertinti savijautos

Vartojant vaistus, o ypač naujai paskirtus, specialistė siūlo atkreipti dėmesį į savo organizmą – įvertinti galimybes bei savijautą ir tik įsitikinus, kad gerai jaučiatės, sėsti už vairo.

„Sergančiojo artimieji taip pat turėtų atkreipti į tai dėmesį. Jei pasikeičia žmogaus elgesys, reakcija, jis tampa tarsi nesavas, susilpnėja susikaupimas bei koncentracija – būtinai pasakykite, kad žmogui nederėtų sėsti už vairo“, – teigia mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė.

Jos teigimu, norint išvengti nelaimių svarbiausia konsultuotis su specialistais, ypač jeigu skubate ir neturite laiko skaityti informacinio lapelio.

„Vaistininkas patars, kaip sutaupyti vaistų, o ne sveikatos sąskaita, kaip ir kada vaistus geriausia vartoti, nurodys leistiną dienos dozę, kurią didinti griežtai draudžiama. Taip pat svarbu nedaryti ir kitos klaidos – gerti kito žmogaus vaistų, jei jis skundžiasi panašiomis sveikatos problemomis. Jie gali būti netinkami jūsų organizmui ir sukelti visiškai priešingą bei nenuspėjamą reakciją“, – sako Ž. Muzikevičiūtė.

Vilma Balčiauskaitė

 

TOP naujienos

Techninė automobilio apžiūra turėtų būti privaloma prieš registraciją

Susisiekimo ministerija siūlo, kad techninė automobilio apžiūra būtų privaloma prieš jo registraciją. Saugaus eismo įstatymo pataisoms pirmadienį pritarta Vyriausybės pasitarime, o galutinį sprendimą numatoma...

Šeši dalykai, kuriuos verta žinoti šaldant maisto produktus

Iš sodo, turgaus ar parduotuvės parsivežus pilnus krepšius šviežių vaisių, uogų ir daržovių, bent dalį šviežio derliaus verta paruošti ilgesniam laikymui, kad galėtumėte vitaminais...

Ypač karšta vasara buvo palanki įvairiausiems rekordams

Itin saulėtą vasaros sezoną Lietuvoje ne tik stebėjome ilgalaikės šilumos rekordus, bet ir patys buvome aktyvūs rekordininkai. Skirtingose šalies vietose žmonės aktyviai pramogavo ir...

Pavasaris: natūralūs vitaminai, miegas ir…nedarbingumas

Atėjus gražiausiam metų laikui pavasariui, daugelis susiduria su sveikatos problemomis. Nusilpęs imunitetas, mieguistumas, skilinėjantys plaukai ir nagai, nuolatinis nuovargis ir prasta nuotaika dažnai tampa...

Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas trokšta tapti savo gyvenimo kūrėju

Beveik trečdalis (28 proc.) šalies gyventojų siekia tapti sėkmingais, rodo naujojo asmeninio augimo mokymų centro „SoulACTION“ ir tyrimų bendrovės apklausa. Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas trokšta tapti savo gyvenimo kūrėju. „Mokymus šalyje rengiame jau dvidešimt metų....

Rudenį pasodinę svogūnines gėles, jų žiedais džiaugsimės ankstyvą pavasarį

Pavasaris yra tas metų laikas, kai mūsų organizmui gali pritrūkti ne tik vitaminų. Nuo baltai purvino žiemos pilkumo bei tamsos pavargusi akis ima aplinkoje dairytis pirmos šviežios žalumos bei iš po aptirpusio sniego besikalančių...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS