3.3 C
Joniškis
2024 / 05 / 13

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Ar jau skaitėte?

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

- Reklama -

Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas įvairioms progoms. Falafelius patogu vežtis į gamtą, valgyti su salotomis, pita ar norimais padažais. Vasarą, kai nesinori sunkaus ir riebaus maisto, verta išmokti juos pagaminti šeimai. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad avinžirniai yra naudingas augalinių baltymų bei skaidulų šaltinis, kurios mažina blogojo cholesterolio kiekį, o įvairios ankštinės daržovės galėtų dažniau atsirasti ant lietuvių stalo. Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria, kaip greitai išsikepti falafelių namuose ir pasiimti juos į savaitgalio iškylą.

Ankštinių daržovių – bent kartą per savaitę

Falafeliai. Iliustracinė nuotrauka.

Ankštinės daržovės itin tinka gyvūninės kilmės nevartojantiems asmenims, ieškantiems augalinių alternatyvų baltymams, tačiau jos naudingos ir visavalgiams. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, nors pagrindinė avinžirnių nauda – puikūs augalinės kilmės baltymai, jie vertingi ir dėl folio rūgšties (vitamino B9): „Nors dažniausiai akcentuojama, kad folio rūgšties ypač reikia nėščiosioms, ji naudinga kiekvienam iš mūsų, nes gerina smegenų, nervų, širdies kraujagyslių sistemų veiklą, reprodukcinę ir kraujodaros funkcijas.“

Be to, avinžirniuose, kaip ir kituose ankštiniuose augaluose, yra baltymų, angliavandenių, daug skaidulų ir įvairių vitaminų (A, B1, B2, B3, B6, C, E ir K) bei mineralų: kalcio, cinko, magnio, geležies, kalio, fosforo. „Nors lietuviai kaip garnyrą ir daugelio kitų patiekalų komponentą dažniau renkasi bulves, avinžirniuose, lęšiuose, pupose, žirniuose ir pupelėse galima rasti daug sveikatai palankių augalinių baltymų, tad ankštines daržoves turėtume įtraukti į savo racioną bent kartą per savaitę. Be to, patiekalai iš jų dažniausiai paruošiami greitai ir paprastai“, – primena gydytoja dietologė.

Artimųjų Rytų virtuvės patiekalai – lengvi, paprasti, nebrangūs

Falafeliai, kaip ir humusas, yra vienas populiariausių Artimųjų Rytų patiekalų. Tradiciniai falafeliai gaminami iš maltų avinžirnių, žolelių ir prieskonių. Tada iš mišinio formuojami rutuliukai arba paplotėliai ir kepami, kad jų tekstūra iš išorės būtų traški, o viduje – minkšta.


Šeimininkės.info – Šaltibarščiai valgomi visus metus:  išskirtinis receptas


Nors skubantys falafeliams dažnai renkasi konservuotus avinžirnius, „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė rekomenduoja džiovintus ir per naktį mirkytus – jų konsistencija bus žymiai tvirtesnė: „Mirkykite avinžirnius per naktį ar bent 8–12 valandų. Atkreipkite dėmesį, kad mirkant jų masė patrigubės, tad užpilkite juos dideliu kiekiu vandens. Kad kepant jie nesuskiltų ir nesuirtų, rekomenduoju naudoti slaptą ingredientą – porą šaukštų avinžirnių miltų.“

- Reklama -

Specialistė sako, kad kepti falafelius galima trimis būdais: keptuvėje, orkaitėje, ar aliejuje – kaip spurgas: „Jei norite juos iškepti riebaluose, į puodą įpilkite maždaug 3 cm aliejaus, jį pakaitinkite ir atsargiai įmeskite po 6–8 rutuliukus. Leiskite jiems kepti 1–2 minutes arba kol išorė taps auksinė. Falafelius semtuvėliu išimkite į popieriniu rankšluosčiu išklotą lėkštę. Jei kepsite juos keptuvėje, nustatykite vidutinę kaitrą, įkaitinkite kelis šaukštus aliejaus, kepkite falafelius iš abiejų pusių po 2–3 minutes, tada perkelkite į popieriniu rankšluosčiu išklotą lėkštę. Jei kepsite orkaitėje, įkaitinkite ją iki 210 C. Sudėkite falafelius ant kepimo skardos, viršutinę pusę lengvai apipurkškite arba patepkite aliejumi ir kepkite 25–30 minučių, o įpusėjus kepimui, apverskite.“

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kad prekybos tinklas visoje Lietuvoje sumažino daugiau kaip 600 pirkėjų mėgstamų produktų įprastas kainas iki bene žemiausių rinkoje. „Prieš tai atlikta apklausa parodė, kad 40 proc. pirkėjų stebi kainas skirtinguose prekybos centruose. Nuo šiol to nebereikia daryti – prekybos tinkle „Rimi“ visas mėgstamas prekes galima įsigyti už patrauklią kainą. Taigi, nebereikia rinktis tarp keleto skirtingų prekybos vietų, norint susirinkti savo kasdienį produktų krepšelį, užteks vos vieno apsilankymo mūsų fizinėje parduotuvėje arba užsakymo suformavimo elektroninėje erdvėje, kur visą vasarą bus taikoma net 50% nuolaida ledams“, – peimena komercijos operacijų vadovė.

Klasikiniai falafeliai

Jiems reikės:

  • 1 puodelio džiovintų, mirkytų avinžirnių;
  • 1/2 puodelio stambiai supjaustytų svogūnų;
  • 1 puodelio petražolių,
  • 1 puodelio kalendros;
  • 1 nedidelės žaliosios paprikos arba jalapeno pipiro;
  • 3 česnako skiltelių;
  • 1 šaukštelio kumino;
  • 1 šaukštelio druskos;
  • 1/2 šaukštelio kardamono;
  • 1/4 šaukštelio juodųjų pipirų;
  • 2 šaukštų avinžirnių miltų;
  • aliejaus kepimui.

Kaip gaminti:

Išmirkykite džiovintus avinžirnius. Perplaukite juos.

Sudėkite visus ingredientus: avinžirnius, pasmulkintą svogūną, petražoles, kalendrą, česnaką, žaliuosius pipirus ir prieskonius į maisto smulkintuvą. Sumaltas mišinys turi būti panašus į rupų smėlį.

Perkelkite mišinį į dubenį. Tada suberkite avinžirnių miltus, išmaišykite, uždenkite plastikine plėvele arba dangčiu ir dėkite į šaldytuvą.

Atvėsinkite falafelių mišinį nuo 30 minučių iki 1 valandos.

Suformuokite falafelius. Nuspręskite, ar norėsite apvalių rutuliukų, ar plokštesnių paplotėlių formų. Plokštesnės formos geriau tinka, jei ketinate kepti keptuvėje. Jei manote, kad mišinys per drėgnas, galite įdėti dar vieną šaukštą avinžirnių miltų. Jei jis per sausas ir trupa, galite įpilti šaukštelį ar du vandens arba citrinos sulčių.

Kepkite juos pasirinktu būdu, patiekite su mėgstamu padažu.

Skanaus!

Dalia Čenkienė
Rinkodaros ir viešųjų ryšių skyriaus vadovė
Rimi Lietuva

TOP naujienos

Nekilnojamojo turto mokestį deklaruoti ir sumokėti reikia iki vasario 1-osios

Informuojame, kad iki š. m. vasario 1 d. 2012 m. nekilnojamojo turto mokesčio (toliau – NTM) deklaraciją (forma KIT711) turi pateikti ir mokestį sumokėti:•  ...

Vidutinis valdininko kabinetas – 2 kambarių buto dydžio

Daugelis šalies valdininkų iki šiol dirba didžiuliuose kabinetuose, įrengtuose senuose ir brangaus išlaikymo reikalaujančiuose pastatuose. Turto bankui atlikus pirminę Valstybės turto informacinės paieškos sistemos...

Visoje Lietuvoje dėl koronaviruso dviem savaitėms uždaromos švietimo įstaigos

Nuo kovo 13 d. rekomenduojama, o nuo kovo 16 d. iki kovo 27 d. privalomai stabdomas ugdymo, mokymo ir studijų procesas visose švietimo įstaigose,...

Tradicija, kuria verta didžiuotis: „Tautiška giesmė“ 21 val. per Valstybės dieną vėl skries aplink pasaulį

Pirmą kartą visame pasaulyje sugiedota per Lietuvos vardo tūkstantmečio šventę, „Tautiška giesmė“ liepos 6-osios vakarą su šviesa aplink Žemės rutulį keliaus ir šiemet. Lygiai...

14 Lietuvos organizacijų ragina riboti palmių aliejaus naudojimą

Lietuvos aplinkosaugos, pramonės, žemės ūkio organizacijos išplatino bendrą deklaraciją, kuria išreiškia palaikymą Seime svarstomam įstatymui apriboti palmių aliejaus naudojimą biodegaluose. Deklaracijai palaikymą išreiškė 14 Lietuvos organizacijų, kurios kartu vienija daugiau nei 1000 narių – nevyriausybinius...

Šventiniai patiekalai šiemet – tokie pat sotūs, bet sveikesni

Daug įvairių patiekalų ir gausybė sotaus maisto gali tapti tikru Kalėdų išbandymu, nes organizmui tenka didelis papildomas krūvis. Tačiau atrodo, kad lietuviai vis dažniau ieško sveikesnių patiekalų alternatyvų kaloringesnius ingredientus keisdami liesesniais. Kad nepritrūktų...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS