„Tylusis“ rinkimų agitacijos laikotarpis – tik ne socialiniuose tinkluose

0
73

facebookŠeštadienį naktį įsigaliojo rinkimų agitacijos draudimas. Rinkimų eigą reglamentuojantys įstatymai draudžia agituoti už kandidatus, kurie per sekmadienį vyksiančius savivaldybių tarybų rinkimus sieks tapti merais arba tarybų nariais.

Pasak Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo, rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formą ir priemones, draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos, išskyrus nuolatinę vaizdinę agitaciją tam skirtose vietose, jeigu ji iškabinta likus ne mažiau kaip 48 valandoms iki rinkimų pradžios.

Rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu jokių vaizdinių rinkimų agitacijos priemonių, išskyrus tas, kurias išleido Vyriausioji rinkimų komisija, negali būti balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa.

Agitacijos draudimas galioja ir politinės reklamos turiniui, kuris šeštadienį buvo skelbiamas socialiniuose tinkluose.

Politinės agitacijos įrašai, vaizdinė medžiaga ir renginių puslapiai gali būti viešai prieinami ir matomi socialinių tinklų puslapiuose tik jei jie buvo publikuoti iki agitacijos draudimo įsigaliojimo pradžios.

Nepaisant to, šeštadienį visuomeninę organizaciją „Baltosios pirštinės“ pasiekė didelis skaičius pranešimų apie vis dar aktyviai pasirodančią politinę reklamą Facebook socialiniame tinkle. Šie agitacijos pavyzdžiai buvo rodomi Facebook reklamos sraute, pažymėti užrašu „Sponsored“.

„Tai reiškia, kad politinių kampanijų organizatoriai sumokėjo už jų sugeneruoto agitacinio turinio rodymą socialinio tinklo vartotojams. Užsakant Facebook reklamą, galima pasirinkti laikotarpius, kuomet reklama bus rodoma,“ sakė „Baltosios pirštinės“ vadovas Simas Simanauskas.

Dėl pastarosios priežasties, politinė agitacija, plintanti Facebook tinkle pasinaudojus jo reklamos galimybėmis, yra laikoma politinė agitacija, kuri šiuo metu yra draudžiama.

Pasak, visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovo S. Simanausko, visais atvejais piliečiams informavus apie rinkiminius pažeidimus, bus kreiptasi į Savivaldybių rinkimų komisijas ir Vyriausiąją rinkimų komisiją.

Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ savanoriai ir dvi dešimtys jiems padedančių tarptautinių stebėtojų iš Olandijos rinkimus stebi visoje Lietuvoje. Nuo išankstinio balsavimo pradžios, jų darbo dėka buvo gauti daugiau nei 400 pranešimų apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus, iš jų beveik trečdalis buvo perduoti Vyriausiajai rinkimų komisijai arba policijai.