Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Avalynės gamyba – amatas iš amžių glūdumos

batu-gamybaAvalynės gamyba yra gilias tradicijas turintis labai senas amatas. Šiandien didžioji dalis batų yra siuvami fabrikuose. Masinė batų gamyba beveik išnaikino batsiuvystės amatą. Senovėje tai buvo vienas labiausiai klestinčių amatų. Batsiuviai gamindavo įvairiausius batus, sandalus, mokasinus bei klumpes. Jie naudodavo ne tik išdirbtą odą, bet ir kailį medieną, kaučiuką ir panašiai.

Tradiciškai anksčiau avalynės gamyba užsiimdavo batsiuviai, o jų taisymu rūpindavosi kurpiai. Be abejo, tiek vieni, tiek ir kiti konkuruodavo tarpusavyje. Batsiuviai dažniausiai priklausydavo cechams ir gamindavo įvairią avalynę pagal individualius užsakymus, tuo tarpu kurpiai būdavo tiesiog laisvi amatininkai, jie keliaudavo iš vienos vietos į kitą ir dažniausiai dirbdavo atokiose vietovėse.

Dažniausiai batsiuviai naudodavo specialius įrenginius – kurpalius, pagamintus iš medienos arba iš geležies. Iš pradžių visi jie buvo vienodi ir tik vėliau imti gaminti poromis – atskirai kairiajam ir dešiniajam batui. Taip pat buvo naudojami ir įvairūs batų gamybos įrankiai: lenktos ylos, specifinės formos peiliai, adatos, pagamintos iš šerno akuotų, bei įvairūs šablonai. Šiandien manoma, kad senovėje avalynės gamyboje buvo naudojama dagiau negu 15 skirtingų metodų. Vieni seniausių batų pavyzdžių yra aplink koją apvyniotas kailis, ant kurio buvo užmaunamai sandalai (tokio tipo avalynė buvo naudojama romėnų jiems užkariaujant šiaurės Europą), taip pat klumpės, naginės bei mokasinai (paprasti batai gaminami iš vieno odos gabalo).

Nors batsiuvystė yra sparčiai nykstantis amatas, tačiau pastaruoju metu pastebima, kad žmonės dažnai linkę taisyti senuosius batus pas batsiuvius, o ne pirkti naujus. Ypač populiari batsiuvystė tampa senųjų amatų atgaivinimo šventėse. Neretai pagal asmeninį užsakymą pagamintus batus įsigyja įvairių profesijų ir pomėgių atstovai, pavyzdžiui šokėjai, bėgikai ir panašiai. Batus, siūtus pagal individualų užsakymą, taip pat labai dažnai perka ir tie, kurie turi išskirtinio dydžio arba išmatavimų pėdą, taip pat norintys dėvėti originalius, išskirtinius batus ar bijantys, kad parduotuvėje gali įsigyti nekokybiškus gaminius. Neretą užsisakyti tokius batus stabdo jų didelė kainą. Į individualiai pagamintą avalynę, lygiai taip pat kaip ir į kitus rankdarbius amatininkai investuoja ne tik itin kokybiškas medžiagas, bet taip pat daug laiko ir darbo. Rankomis pagaminta, individuali batų pora gali kainuoti nuo 150 iki 700 ir daugiau. Įmones, kurios užsiima avalynės gamyba, galite rasti čia.

Šiuo metu besivystančiose šalyse, vietoje tradicinių medžiagų, avalynės gamyboje pradėti naudoti alternatyvūs produktai, pavyzdžiui, naudotos padangos, dėvėta guma ir panašiai. Tokiu būdu sustiprinama avalynės konstrukcija ir sumažinami jos gamybos kaštai.

Manoma, kad ateityje batus pasisiūti norintiems žmonėms bus sunku rasti profesionalių meistrų. Šiuo metu batsiuvio amato Lietuvoje nebemokoma, dabar dirbantys specialistai to yra išmokę gerokai anksčiau. Pasidomėjus profesinių mokyklų siūlomomis specialybėmis paaiškėjo, kad studijas norintiems išmokti siūti avalynę siūlo tik Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centras, tačiau čia orientuojamasi tik į ortopedinės avalynės gamybą.

(Visited 208 times, 1 visits today)